15. března 2011
00.08 SEČ: Je slyšet ohlušující výbuch na druhém reaktoru jaderné elektrárny Fukushima – agentura Kyodo.
04:48 SEČ: Čína zastavila letecký provoz do Tokia z Pekingu a Šanghaje.
05:37 SEČ: Patrick Fuller, vysoce postavený úředník Červeného kříže pracující v severovýchodní oblasti Japonska nedaleko městečka Otsuchi říká, že situace je zcela zoufalá. Je zde stále na 17 000 nezvěstných obyvatel. Lidé jsou apatičtí, jsou v šoku.
06:36 SEČ: Úvodník The York Times říká, že s prohlubující se japonská tragedie by měla být podnětem pro Američany aby se hluboce zamysleli nad svými vlastními modely a postupy zvládání přírodních katastrof s potenciálem jaderné nehody, tak aby se předešlo ještě větší tragédii, než je ta v Jappnsku.
14:48 - na východě Japonska zemětřesení o síle 6.
15:30 - Seismic Monitor registruje zemtřesení o síle 5 st. v Ugandě, po dlouhé době v Africe, a taky na Kurilech - 5.stupeň, Indonésie 4,9. je patrné, že vlna zemětřesení probíhá pod zemskými deskami globálně.
20:57 - Krize okolo japonské jaderné elektrárny je zažehnána, tvrdí provozovatel
Japonská energetická společnost Tepco uvedla pro agenturu AP, že krize okolo fukušimské jaderné elektrárny je v zásadě vyřešena. Podařilo se k ní přivést elektrické vedení, takže je možné opět spustit chlazení reaktorů. Dosavadní pokusy selhávaly, vrtulníky nemohly být nasazeny kvůli radioaktivitě a jako poslední možnost se uvažovalo nasazení vodního děla.
16. března 2011
00:20 SEČ: Japonská vláda nyní sděluje, že požár v reaktoru 4 „je pod kontrolou“ – agentura AFP.
00:27 SEČ: Minoru Ogoda, mluvčí jaderné bezpečnostní agentury sděluje, že oheň a kouř již v reaktoru číslo 4 není vidět.
05:01 SEČ: Nové zemětřesení udeřilo na východě Japonska
05:04 SEČ Žádné varování před vlnami tsunami nebylo vydáno.
05:22 SEČ: Japonská meteorologická služba sdělila, že zemětřesení mělo sílu 6.0 M
7:25 - zaměstnanci jaderné elektrárny byli staženi. Oznámil to mluvčí vlády poté, co stoupal na reaktorem 3 dým.
Francie vyzvala své státní příslušníky, aby opustili Tokio, nebo se přemístili na sever země kvůli nebezpečí radiace.
07:53 - Japonsko se obrací na zahraničí s žádostí o pomoc. Podle agentury DPA už míra radiace a požáry neumožňují dostatečně efektivní chlazení reaktorů.
Japonský císař vystoupil v televizi a vyjádřil hluboké znepokojení nad událostmi, které se odehrávají v zemi od pátku 11.března,
08:23 - Podle agentury Kjódó plánuje Jižní Korea dodat Japonsku kyselinu boritou, kterou chtějí Japonci kropit z vrtulníků reaktory v elektrárně Fukušima. Kyselina má zpomalit štěpné reakce.
11:14 SEČ: osoby do vzdálenosti 20-ti kilometrů od elektrárny Fukushima jsou evakuovány a v zóně od 20-ti do 30-ti kilometrů nesmí vycházet z domova.
17. března 2011, čtvrtek
Následky zemětřesení a tsunami: 5178 mrtvých, 9606 lidí se stále pohřešuje
6:59 - ve třetím reaktoru Fukušima 1 opět začal stoupat tlak.
počet obětí včetně nezvěstných stoupl na 14600.
9:15 - Pokud se v nejbližších hodinách nepodaří dostatečně zchladit palivové články ve Fukušimě, je třeba počítat se "zamořením větších rozměrů". Tvrdí to francouzský Institut pro ochranu před zářením a jadernou bezpečnost (IRSN). "V příštích 48 hodinách se rozhodne," uvedl jeho ředitel Thierry Charles.
20:40
Podle MAAE obavy vyvolává z hlediska bezpečnosti čtvrtý reaktor elektrárny Fukušima 1. V reaktoru kvůli nedostatku chladící vody roste teplota, což může vyústit další šíření radioaktivity do okolí. Podle některých názorů by mohla situace vyústit i v katastrofu rovnající se té černobylské. Tyto spekulace ale rozhodně odmítl ruský jaderný odborník Genadij Pšakin, podle kterého černobylský grafitový reaktor hořel, zatímco z fukušimských lehkovodních reaktorů vychází naopak jen pára. Prý tam požár stejného typu nehrozí.
Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/japonci-kropili-reaktor-s-plutoniem-z-vrtuln...
18. března, pátek:
ráno: z poškozené jaderné elektrárny Fukušima stoupá opět kouř. Japonští experti připouštějí řešení známé z Černobylu: zakonzervování reaktorů pískem a betonem.
10:05 - 10:05 - Japonsko zvýšilo úroveň jaderného nebezpečí ve Fukušimě ze čtyř na pět. Uvedla to agentura Reuters. V Tokiu se začne měřit radiace během pátku.
19. března - sobota
Japonsko nařídilo zákaz vývozu všech potravinářských výrobků pocházejících z prefektury Fukušima, na jejímž území stojí poškozená jaderná elektrárna.
Kontaminace radiací překročila přípustné zdravotní limity v testovaném mléce z prefektury Fukušima a ve špenátu vypěstovaném v sousední prefektuře Ibaraki. Bylo to poprvé, co japonská vláda potvrdila kontaminaci potravin ozářením. I tak ale zdraví obyvatel bezprostředně údajně ohroženo není.
22. března - úterý
Radioaktivní prach z poškozené japonské jaderné elektrárny dorazil přes Tichomoří a Severní Ameriku až do Evropy. Vědci jej zaznamenali na Islandu, lidé tím nijak ohrožení nejsou, protože se prach v následujících dnech v atmosféře fakticky rozpustí.
27. března - neděle
Zamoření druhého bloku Fukušimy dramaticky stouplo, dělníci evakuováni
Hladina radioaktivity ve vodě u druhého bloku elektrárny ve Fukušimě je desetimiliónkrát vyšší než normálně. V neděli to podle televize NHK uvedl provozovatel elektrárny, firma Tepco. ..
OPRAVA: Japonci během dne oznámili, že první měření bylo CHYBNÉ, ve skutečnosti se jedná o překročení řádově tisíckrát menší.
29.března - úterý
Japonský premiér Naoto Kan oznámil, že jeho vláda je v nejvyšší pohotovosti kvůli poškozené jaderné elektrárně Fukušima 1 na severovýchodě země. Kromě toho, že ze zařízení unikla radioaktivní voda, v půdě v jejím okolí bylo zjištěno plutonium
30. března - středa
Japonská elektrárenská společnost Tepco ve středu oznámila, že první čtyři reaktory jaderné elektrárny Fukušima 1 budou definitivně vyřazeny z provozu. Uvedla to BBC. Nepodařilo se je dostat pod kontrolu. Radiace z elektrárny dále uniká. Není jasné, kdy se podaří situaci vyřešit.