Velká hospodářská krize byla dobře provedený plán na zabavení bohatství, zbídačení obyvatelstva a přetvoření společnosti. Co přišlo potom, bylo ještě horší…
Nedávná kniha Davida Webba vrhá nové světlo na to, co se stalo během Velké hospodářské krize. Webb věří, že to byla past.
Webb je úspěšný bývalý investiční bankéř a manažer hedgeových fondů se zkušenostmi na nejvyšších úrovních finančního systému. Před pár měsíci vydal knihu The Great Taking , kterou nedávno doplnil o videodokument. Důkladně, stručně, srozumitelně a ZDARMA. proč to dělá? Protože chce, aby všichni pochopili, o co jde.
The Great Taking vytyčuje plán ke zhroucení systému, utlačování lidí a zabavení veškerého vašeho majetku. A obsahuje účtenky.
Vy už nic nevlastníte
Webbova kniha mimo jiné ukazuje, jak změny jednotného obchodního zákoníku proměnily vlastnictví majetku na podíl na cenných papírech. Pojem „nárok“ přeměnil osobní majetek na pouhou smluvní pohledávku. „Příjemce“ je „příjemce“, nikoli však zákonný vlastník.
V případě úpadku finanční instituce je zákonným vlastníkem „subjekt, který kontroluje cenný papír prostřednictvím zástavního práva“. Přísně vzato, majetek zákazníků patří bankám. Ale je to horší. Není to jen o ztrátě hotovosti při krachu banky. Celý finanční systém byl nastaven pro řízenou demolici.
Webb podrobně popisuje, jak byla past nastražena a jak Velká hospodářská krize vytváří precedens. V roce 1933 vyhlásila FDR „bankovní prázdniny“. Banky zůstaly na vládní příkazy zavřené. Později směly znovu otevřít pouze banky schválené FEDem.
Tisíce bank byly odsouzeny k záhubě. Lidé, kteří své peníze vložili do těchto neoblíbených institucí, přišli o všechny své peníze a vše, co financovali (domy, auta, firmy) a již nemohli splácet. Několik „vybraných“ bank poté konsolidovalo všechna aktiva v systému.
Centralizace a systémové riziko
Jak ukazuje Webb, dort se peče léta. Tento týden se ale objevilo znamení, že to jde z trouby. Minulé pondělí Bloomberg uznal, že opatření údajně přijatá k „ochraně systému“ ve skutečnosti zvyšují riziko.
Po finanční krizi v roce 2008 vedoucí představitelé G20 nařídili, že všechny standardizované OTC deriváty musí být zúčtovány prostřednictvím centrálních protistran (CCP), údajně s cílem snížit riziko protistrany a zvýšit transparentnost trhu. Nejznámější CCP v USA je Depository Trust and Clearing Corporation (DTCC), která každý den zpracovává transakce s cennými papíry v hodnotě bilionů dolarů.
Před rokem 2012 bylo obchodování s OTC deriváty bilaterální a riziko protistrany bylo řízeno stranami transakce. Při přímém obchodování s jinými společnostmi musel každý zajistit, aby jednal se spolehlivými partnery. Pokud by měly špatnou pověst nebo nebyly bonitní, mohly by je protistrany klasifikovat jako toxické a vyloučit je z podnikání. To bylo pro chytré vůdce G20 příliš riskantní.
Se zavedením centrálních clearingových mandátů se riziko protistrany prostřednictvím ústředních protistran přesunulo ze společností provádějících obchody na samotný systém. Bonita a pověst byly nahrazeny kolaterálem a komplexními modely.
Makléři, banky, správci aktiv, hedgeové fondy, společnosti, pojišťovny a další takzvané „clearingové strany“ se účastní trhu tím, že nejprve složí kolaterál ve formě počáteční marže (IM) u ústřední protistrany. Riziko protistrany je řízeno prostřednictvím této počáteční marže a samostatného, mnohem menšího fondu pro případ selhání (DF) drženého u CCP.
Rozdělte ztráty „vzájemně“
Přesouvání rizika z jednotlivých stran na komunitu je receptem na problémy. Ale věci se ještě zhorší, jak ukazuje nedávná zpráva BIS. Struktura samotných CCP může vést k „maržovým spirálám“ a „rizikům odlivu“ během turbulencí na trhu.
Během období letu do bezpečí zvyšují CCP požadavky na marže. Podle BIS,
„Náhlý a prudký nárůst IM nutí derivátové protistrany ke snížení jejich pákového efektu a může vyvolat výprodejové situace, což vede ke zvýšené volatilitě a dalšímu nárůstu IM v takzvaných maržových spirálách.
Už jsme ochutnali, jak by to mohlo vypadat. Podobné spirály marží „se objevily na začátku roku 2020 (Covid-19) a 2022 (invaze na Ukrajinu), což odráží povahu modelů IM citlivých na riziko.
Státní dluhopisy jako problémový případ
Druhou oblastí systémového rizika je dvojí použití státních dluhopisů jako kolaterálu a jako podkladových aktiv pro derivátové smlouvy. Volatilita na trhu státních dluhopisů může vést ke zvýšené poptávce po zajištění na trzích s deriváty právě v době, kdy ceny státních dluhopisů klesají. Klesající ceny dluhopisů snižují hodnotu stávajících IM. Poptávka po zajištění roste, zatímco hodnota stávajícího a potenciálního zajištění klesá.
Opět BIS:
Zdálo se, že během krize irského státního dluhu v letech 2010/11 hrála roli dynamika rizika špatným směrem. V té době investoři likvidovali své pozice v irských státních dluhopisech poté, co centrální protistrana zvýšila srážky u těchto dluhopisů používaných jako kolaterál. To vedlo k nižším cenám irských státních dluhopisů, což vedlo k dalším srážkám, dalšímu uzavírání pozic a nakonec k sestupné spirále cen.
Zaručené selhání
BIS to nepřizná, ale Webb říká, že samotné ČKS jsou záměrně podkapitalizované a odsouzené k zániku. Zřízení nové CCP je plánováno a předfinancováno. Když k tomu dojde, „zajištění věřitelé“ převezmou kontrolu nad VŠEM podkladovým kolaterálem.
Ještě jednou BIS:
…aby mohly společně nést potenciální ztráty ze selhání, které jdou nad rámec IM, ústřední protistrany také vyžadují, aby jejich členové přispívali do fondu pro selhání (DF). V důsledku toho mají ústřední protistrany velké množství likvidních aktiv.
Tento „velký fond likvidních aktiv“ je celým vesmírem obchodovaných cenných papírů.
V případě kolapsu trhu jsou akcie a dluhopisy, které si myslíte, že vlastníte, nasávány do fondu pro selhání (DF) jako další kolaterál za klesající hodnotu derivátového komplexu. Toto je „velké převzetí“.
Buffettův slavný citát je pravdivý: “Neuvidíte nikoho, kdo plave nahý, dokud nepřijde příliv.” Většina z nás brzy zjistí, že jsme ti nazí.
Pokud jste The Great Taking ještě nečetli nebo neviděli dokument, doporučuji vám, abyste se napil a podívali se na něj hned teď:
Chcete-li přidat komentář, musíte být členem komunity Věk Zlatého Světla - Age of Golden Light!
Přidejte se ke komunitě Věk Zlatého Světla - Age of Golden Light.