„Vážná diagnóza, nejistá prognóza“. U Václava Havla opakované. A zbavovat ho pravomocí nikdo nechtěl, připomíná zemanovský lékař

„Vážná diagnóza, nejistá prognóza“. U Václava Havla opakované. A zbavovat ho pravomocí nikdo nechtěl, připomíná zemanovský lékař

22.10.2021 12:20 | Rozhovor

Nevím, jestli Ústřední vojenská nemocnice v Praze informovala Senát se souhlasem prezidenta. Já, jako lékař, můžu informovat o zdravotním stavu svého pacienta buď s jeho souhlasem, nebo na základě rozhodnutí soudu. To nám řekl Lubomír Nečas, bývalý předseda Strany Práv Občanů, která má blízko k prezidentovi, a tělovýchovný lékař v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně.

„Vážná diagnóza, nejistá prognóza“. U Václava Havla opakované. A zbavovat ho pravomocí nikdo nechtěl, připomíná zemanovský lékař
Foto: spoz.cz
Popisek: Lubomír Nečas

MUD

Nejprve bych se rád zeptal, co si myslíte o dění kolem hospitalizace prezidenta Miloše Zemana?

Prezident Miloš Zeman má ve svých 77 letech zdravotní potíže, podobně jako je má mnoho jeho vrstevníků. Jeho zdravotní stav si vyžadoval hospitalizaci na jednotce intenzivní péče (JIP) v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) v Praze. V tu chvíli nastala hysterie ze strany senátorů a následně poslanců vítězných koalic. K této hysterii je, dle mého názoru, vedla především snaha vyšachovat pana prezidenta z jednání o sestavování nové vlády po parlamentních volbách.


 
Od prezidentových spolupracovníků z Hradu jsme se dozvídali, že je schopen vykonávat svou funkci – kdežto z nemocnice přišla do Senátu zpráva, že schopen není. Jste lékař. Jak to vnímáte?

Prezidentovi spolupracovníci z Hradu mají za úkol zajišťovat panu prezidentovi servis a plnit úkoly, které jim pan prezident zadá.


Pan prezident má také svého osobního ošetřujícího lékaře, který mu radí s prevencí a léčbou. O zdravotním stavu je podrobně informován tento lékař, rodina prezidenta, ale určitě ne další spolupracovníci z Hradu. Ti mohli posoudit zdravotní stav prezidenta pouze jako laici jen z pohledu společných schůzek a jednání. Ostatně podobně, jako jsme to viděli u prezidentových návštěv před hospitalizací i po ní. Jako například, když byla ministryně financí v Lánech či poté předseda Poslanecké sněmovny v ÚVN. Pan prezident komunikoval, četl, podepisoval dokumenty a podobně.

Nemocnice informovala Senát o jeho zdravotním stavu podobně, jak bych já informoval o kterémkoliv svém pacientovi. Tedy tak, že každý pacient, který je hospitalizován, není schopen vykonávat své pracovní povinnosti. O prognóze se může lékař vyjádřit vždy jen nepřesně. Ani zkušený lékař nemůže přesně určit délku nemoci a tak dále. Nemocnice se nevyjádřila o aktuálním psychickém stavu či o jiných podrobnostech.



Nevím, jestli ÚVN informovala Senát se souhlasem prezidenta. Já, jako lékař, můžu informovat o zdravotním stavu svého pacienta buď s jeho souhlasem, nebo na základě rozhodnutí soudu. Jinak ani nesmím sdělovat, jestli je můj pacient hospitalizován či ke kterému specialistovi se chodí léčit.

Měla by být vůbec veřejnost o zdravotním stavu prezidenta informována?

Informace by měly být veřejnosti podávány se souhlasem prezidenta.


 
Je správné, aby byly prezidentovi odebrány pravomoci podle článku 66 Ústavy?

Toto rozhodnutí nesmí být uspěchané. Je třeba počkat na stabilizaci zdravotního stavu i několik týdnů či měsíců.

Jaké vidíte podobnosti a naopak rozdíly v hospitalizacích Miloše Zemana a Václava Havla?

Václav Havel byl opakovaně hospitalizován s vážnou diagnózou, s nejistou prognózou a nikdo neuvažoval o aktivaci článku 66 Ústavy.


 
Byl jste pátým předsedou Strany Práv Občanů, která byla s prezidentem úzce spjata. Jak jste ho vnímal?

Vnímám pana prezidenta Miloše Zemana jako politika i prognostika s obrovskou šíří rozhledu, který vždy umí poradit.
 
Byl manipulovatelný?

Tak, jak jsem se s panem prezidentem potkával, poznal jsem, že to není člověk, kterého by někdo mohl manipulovat.
 
Ve sněmovních volbách zvítězily koalice SPOLU a PirSTAN, Senát je složen hlavně z příznivců či členů koaličních stran a nyní se hovoří o odebrání pravomocí prezidentovi. Nelze to vnímat i jako možnou snahu o absolutní vládu opozičníků dříve nastoupeného řádu?

Vzhledem k rozložení politických stran v Senátu a současnému povolebnímu politickému rozložení v Poslanecké sněmovně se na absolutní vládu opozičníků dříve nastoupeného řádu opravdu můžeme těšit. Proto nemůžu pochopit současnou hysterii ohledně pravomocí prezidenta.

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/-Vazna-diagnoza-nejista-prognoza-U-Vaclava-Havla-opakovane-A-zbavovat-ho-pravomoci-nikdo-nechtel-pripomina-zemanovsky-lekar-680915